Giuseppe Sandro Mela.
2022-08-12.
Saper interpretare correttamente i macrodati è sia una scienza sia una arte che richiedono vaste conoscenze : ma non tutti sono tenuti a dominare questo settore. Ogni persona ha il suo campo in cui eccelle.
Qui riportiamo invece i costi che qualsiasi persona vive tutti i santi giorni quando si prende un sandwich oppure un cartoccio di patatine fritte.
I dati sono stati rilevati a New York.
A nostro sommesso avviso le elezioni di midterm saranno determinate proprio dalla inflazione. Ma non era la Russia che sarebbe dovuta fallire?
* * * * * * *
Nota.
Pound: a unit of weight equal to 16 oz. avoirdupois (0.4536 kg), or 12 oz. troy (0.3732 kg). A troy ounce is a unit of measure used for weighing precious metals that dates back to the Middle Ages. Originally used in Troyes, France, one troy ounce is equal to 31.1034768 grams.
Bagel: a dense bread roll in the shape of a ring, made by boiling dough and then baking it.
Guacamole: a dish of mashed avocado mixed with chopped onion, tomatoes, chilli peppers, and seasoning.
* * * * * * *
Mentre gli affitti e il costo delle corse Uber hanno raggiunto livelli da capogiro, l’aumento dei prezzi dei generi alimentari è uno dei risultati più dolorosi dell’inflazione. A maggio, i prezzi dei generi alimentari nell’area di New York sono aumentati al ritmo annuale più rapido dal 1981. I prezzi dei generi alimentari erano ancora più alti del 9.1% rispetto all’anno precedente a New York e del 10.4% a livello nazionale. Il numero di bambini che visitano le dispense alimentari è aumentato del 55% all’inizio dell’anno rispetto a prima della pandemia.
3.50 dollari per un bagel con crema di formaggio e 1.50 dollari per un caffè caldo in un carretto. Poiché i prezzi elevati di cibo e benzina hanno messo a dura prova il suo budget, a volte salta la colazione o il pranzo per far fronte ai suoi 700 dollari di affitto mensile, o fa acquisti nei negozi da 99 centesimi. Il suo salario orario è recentemente aumentato del 5.4%, da 24.62 a 25.95 dollari.
Gli è costato 3.75 dollari per una pallina di gelato alla fragola, un ordine che è aumentato di 25 centesimi quest’estate. Ha anche comprato una scatola di dolci, tra cui una porzione di tiramisù da 7 dollari, che è aumentata di 50 centesimi. Non volete arrabbiarvi troppo, perché sapete che anche i ristoratori stanno pagando un prezzo elevato, quindi provate empatia, ma siete arrabbiati per l’aumento dei prezzi. Un nuovo frigorifero ha impiegato più di un anno per arrivare. I prezzi del burro sono aumentati, in parte a causa degli alti costi dei mangimi per il bestiame, esacerbati dalla siccità in alcune parti degli Stati Uniti.
18 dollari per un panino. Ha speso 30.48 dollari: un caffè freddo a 4 dollari, un panino con gamberi e scalogno a 18 dollari e una torta di riso ai frutti di bosco a 6 dollari. Hanno aumentato i prezzi per far fronte all’aumento dei costi del cibo e della manodopera, ma non hanno voluto specificare di quanto. Secondo il Dipartimento dell’Agricoltura degli Stati Uniti, il prezzo delle uova, ingrediente di molti prodotti Win Son, dovrebbe aumentare del 78% quest’anno, dopo che una grave epidemia di influenza aviaria ha decimato gli allevamenti di polli e ridotto la produzione di uova.
8 dollari per i mirtilli. È rimasta scioccata nello scoprire che una libbra di frutti di bosco costava almeno 8 dollari. Poiché la guerra in Ucraina ha limitato la fornitura di petrolio, i prezzi elevati del gas hanno reso più costoso per i camion del signor Migliorelli trasportare i prodotti a 100 miglia dalla Hudson Valley alla città. Il prezzo dei fertilizzanti è salito alle stelle, esacerbato dalle interruzioni della catena di approvvigionamento e delle esportazioni dovute alla guerra. Una libbra di pomodori ciliegini al suo stand costa ora 12 dollari, contro i 10 dell’anno scorso.
15 dollari per le patatine fritte. Ha ordinato un cocktail di gin e vodka blu neon per 20 dollari, e poi ha diviso 15 dollari di patatine fritte e 19 dollari di patatine con guacamole.
* * * * * * *
«While rent and the cost of Uber trips have reached eye-popping levels, rising food prices are among the most painful results of inflation. In May, food prices in the New York City area rose at their fastest annual pace since 1981. Food prices were still 9.1 percent higher than a year earlier in New York and 10.4 percent higher nationwide. The number of children visiting food pantries was 55 percent higher earlier this year than it was before the pandemic»
«$3.50 for an everything bagel with plain cream cheese and $1.50 for a hot coffee at a street cart. Since high food and gas prices have strained his budget, he will sometimes skip breakfast or lunch to make his $700 monthly rent, or shop at 99-cent stores. His hourly wage recently increased by 5.4 percent, from $24.62 to $25.95»
«It cost him $3.75 for one scoop of strawberry ice cream, an order that increased by 25 cents this summer. He also bought a box of pastries, including a $7 portion of tiramisù, which increased by 50 cents. You almost don’t want to get too mad because you know the restaurant owners are also paying a hefty priceSo you feel empathy, but you’re upset about the price increases. A new refrigerator took more than a year to arrive. Butter prices have surged, partly because of high costs for cattle feed, exacerbated by a drought in parts of the United States»
«$18 for a Sandwich. He spent $30.48 — a cold brew coffee for $4, a shrimp scallion pancake sandwich for $18 and a berry rice cake for $6. They have increased prices to deal with rising food and labor costs, but declined to detail by how much. The price of eggs, an ingredient in several Win Son items, is projected to jump 78 percent this year, according to the U.S. Department of Agriculture, after a major bird flu outbreak decimated chicken flocks and lowered egg production.»
«$8 for Blueberries. She was shocked to discover that a pint of berries was now at least $8. As the war in Ukraine constrained the supply of oil, high gas prices made it more expensive for Mr. Migliorelli’s trucks to drive produce 100 miles from the Hudson Valley to the city. The price of fertilizer has soared, exacerbated by the supply-chain and export disruptions of the war. A pound of cherry tomatoes at his stand is now $12, up from $10 last year»
«$15 for French Fries. She ordered a neon blue gin and vodka cocktail for $20, and then split $15 French fries and $19 chips with guacamole»
* * * * * * *
$15 French Fries and $18 Sandwiches: Inflation Hits New York
As food prices rise at the fastest rate in decades, it’s become more expensive to eat and drink in New York City.
This was supposed to be a summer of long-awaited celebrations in New York City, the return of a packed calendar full of birthday dinners and happy hours. But New Yorkers are confronting sticker shock everywhere they look, whether they’re shopping for barbecue supplies at the grocery store, ordering a beer after work or grabbing a late-night slice of pizza.
While rent and the cost of Uber trips have reached eye-popping levels, rising food prices are among the most painful results of inflation. In May, food prices in the New York City area rose at their fastest annual pace since 1981, according to the Bureau of Labor Statistics. The effects have been especially visible throughout the city — everybody has to eat.
The increase slowed in June, the most recent inflation report showed, but food prices were still 9.1 percent higher than a year earlier in New York and 10.4 percent higher nationwide.
Rising prices have come for beloved New York staples like the ice cream cones at Mister Softee trucks and the bacon, egg and cheese sandwiches at bodegas. And they have worsened the city’s hunger crisis; the number of children visiting food pantries was 55 percent higher earlier this year than it was before the pandemic, according to City Harvest, the largest food rescue organization in New York City.
Many restaurants and bars that survived the pandemic resisted raising prices last year, afraid of scaring away customers during a fragile recovery. Now, as businesses have increased wages to attract workers in a competitive labor market while facing soaring food and energy costs, higher prices are popping up on menus across the city.
We followed five New Yorkers last month during their weekly eating routines to document where they were seeing the effects of inflation.
$3.50 for a Bagel
On a recent Monday morning, shortly after arriving at work, Mamadu Jalloh paid $3.50 for an everything bagel with plain cream cheese and $1.50 for a hot coffee at a street cart near his job in Queens, where he works at a nonprofit organization that helps formerly homeless adults.
The cart’s owner, Ali Apdelwyhap, had just raised coffee prices by 50 cents. Almost every single item in his cart had become more expensive, even the bags of ice he uses to store drinks. He was hesitant to go beyond 50 cents, worried his regulars — who include a large number of construction workers — would stop coming. “It’s too much for people,” he said.
Before the pandemic, Mr. Apdelwyhap’s breakfast cart had been parked in Midtown, serving lawyers and bankers who seemed less sensitive to price increases. Now, with most office workers no longer commuting five days a week, he said he can’t sustain his business there. He settled on this new corner along the northeastern waterfront in Queens after noticing construction sites nearby, hoping it would be a place where workers were required to show up in person.
Mr. Jalloh, 28, is one of them, driving in five days a week from his home in the South Bronx. Since high food and gas prices have strained his budget, he will sometimes skip breakfast or lunch to make his $700 monthly rent, or shop at 99-cent stores.
His hourly wage recently increased by 5.4 percent, from $24.62 to $25.95, as part of a citywide cost-of-living adjustment given to certain nonprofit workers. But, Mr. Jalloh said, it has done little to defray the impact of inflation. “It’s helping, but it’s not really helping,” he said.
$3.75 for Ice Cream
Patrick Dunne, a second-year medical student, stopped by Veniero’s Pasticceria & Caffe, a bakery in the East Village of Manhattan, for a midday snack. It cost him $3.75 for one scoop of strawberry ice cream, an order that increased by 25 cents this summer. He also bought a box of pastries, including a $7 portion of tiramisù, which increased by 50 cents.
Mr. Dunne, 25, brought the pastries back to his family in the Bronx. He moved in with them after leaving his Manhattan apartment early in the pandemic, and now, with rents surging, he cannot afford his own place.
Mr. Dunne was excited about a summer of eating out with friends, but on days when he has hospital shifts, he more frequently brings granola bars from home or eats from the dollar menu at McDonald’s.
“You almost don’t want to get too mad because you know the restaurant owners are also paying a hefty price,” he said. “So you feel empathy, but you’re upset about the price increases.”
At Veniero’s, the staff was juggling an onslaught of pandemic disruptions. A new refrigerator took more than a year to arrive. Butter prices have surged, partly because of high costs for cattle feed, exacerbated by a drought in parts of the United States. A waitress who quit because she was unvaccinated has not yet been replaced.
Robert Zerilli, the fourth-generation owner, said he “had no choice” but to raise prices last month. “We have to make a profit,” he said.
$18 for a Sandwich
During his lunch break on a work-from-home day, Mychal Lopez, 32, walked to Win Son Bakery, a Taiwanese cafe near his apartment in Brooklyn’s East Williamsburg neighborhood. He spent $30.48 — a cold brew coffee for $4, a shrimp scallion pancake sandwich for $18 and a berry rice cake for $6.
The owners of Win Son said they have increased prices to deal with rising food and labor costs, but declined to detail by how much. The price of eggs, an ingredient in several Win Son items, is projected to jump 78 percent this year, according to the U.S. Department of Agriculture, after a major bird flu outbreak decimated chicken flocks and lowered egg production.
Mr. Lopez said the coffee at Win Son was still cheaper than the typical price in Midtown, where he commutes four days a week to his job for a fashion retailer. The average price of a 16-ounce cold brew around there is $4.88, according to the prices listed at 13 coffee shops.
Mr. Lopez said he has been bringing lunch to the office more after he recently paid $6 for a matcha latte in Midtown. “It’s symptomatic of New York,” he said, sighing. “You’re just like, this is what I need to do to live in the city and get through the day.”
$8 for Blueberries
For years, Margaret Rodgers, a retiree who lives in Astoria, Queens, has shopped for fruits and vegetables at the Union Square farmers’ market in Manhattan. She keeps track of her food budget by filling a pouch with $80 in cash. But lately, the pouch has emptied after just two trips to the market. She was shocked to discover that a pint of berries was now at least $8.
“For the first time in my life, I am really feeling the effects of the increasing cost of food,” said Ms. Rodgers, 79.
Ken Migliorelli, who sells produce at the market from his family farm in Dutchess County, said he has had to raise prices across the board. As the war in Ukraine constrained the supply of oil, high gas prices made it more expensive for Mr. Migliorelli’s trucks to drive produce 100 miles from the Hudson Valley to the city. The price of fertilizer has soared, exacerbated by the supply-chain and export disruptions of the war.
This year, Mr. Migliorelli raised the price of blueberries by $2 to $3; they’re now $8 a pint. A pound of peaches rose to $5, from $3.50 last year.
Zaid Kurdieh of Norwich Meadow Farms, another vendor at the Union Square market, said he is trying to minimize price increases on staples like zucchini and carrots, but plans to raise prices by as much as 30 percent on items that are in demand at high-end restaurants, like baby squash. A pound of cherry tomatoes at his stand is now $12, up from $10 last year.
“I can’t keep up with expenses at the moment,” Mr. Kurdieh said. “I’m not seeing the light at the end of the tunnel.”
$15 for French Fries
After a day of work, Kathy Li met up with a colleague at the Skylark, a cocktail bar near Times Square. She ordered a neon blue gin and vodka cocktail for $20, and then split $15 French fries and $19 chips with guacamole — a price she described as “ridiculous.”
Ms. Li, 30, said the financial firm where she works provides free breakfast, lunch and snacks, which frees up her budget to go out frequently for drinks or dinner.
This summer, the Skylark raised prices on its chips and guacamole by $1.25 after avocado prices skyrocketed. (The United States temporarily suspended avocado imports from the Mexican state of Michoacan after a U.S. inspector there faced a safety threat.)
Because of the pandemic, the bar stayed shut until October 2021, and then the Omicron variant prompted widespread cancellations of holiday parties in December, typically the bar’s most lucrative month, according to David Rabin, a Skylark co-owner.
Mr. Rabin has been trying to recover from those losses while also contending with high employee turnover. He increased wages for some managers and spent more on training new hires for positions like security guards.
Mr. Rabin and the bar’s managers had a monthslong debate about whether to raise alcohol prices by $1 and charge $20 per cocktail, a threshold that Mr. Rabin had long resisted.
“We’re not trying to make anyone feel like we’re trying to fleece them,” Mr. Rabin said. But after noticing similar bars in the area charging at least $20, the bar owners decided to make the move. “It has become, unfortunately, the norm,” he said.
Un pensiero riguardo “Usa. Un panino 18 Usd, una libbra di pomodori 12 Usd, patatine fritte 15 Usd.”
I commenti sono chiusi.